Įvairūs

Baltijos šalių verslui stiprinti „SME Finance“ gavo rekordinį 80 mln. Eur Europos investicijų banko finansavimą

Didžiausia Baltijos šalyse nebankinio finansavimo technologijų platforma „SME Finance“ ir Europos investicijų bankas (EIB) ruošia didžiausią investiciją į smulkųjį ir vidutinį verslą Baltijos šalims. Finansinių technologijų platforma „SME Finance“ pritrauktą investiciją skirs smulkių ir vidutinių Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonių sąskaitų finansavimui (faktoringui). Iki šiol tai yra didžiausia Baltijos šalyse investicija į faktoringo paslaugų plėtrą ir pirma istorijoje tokio dydžio Europos investicijų banko paskola, skirta fintech įmonei.

„Tai didelis laimėjimas smulkiam ir vidutiniam verslui, kadangi ši investicija leis dar aktyviau ir pigiau patenkinti kylančią apyvartinio kapitalo finansavimo paklausą Baltijos šalyse. Kad rinkoje faktoringo paslaugų poreikis auga, rodo dvi aplinkybės: verslas vis dar galinėjasi su COVID-19 pandemijos ekonominėmis pasekmėmis ir nori geriau pasiruošti galimai antrajai bangai, tačiau susiduria su smarkiai sumažėjusiu bankinių paskolų prieinamumu. Bankinis skolinimas Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonėms susitraukė labiausiai visoje Europos Sąjungoje“, – pabrėžia „SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas.

Pirmieji EIB pinigai šalies verslą pasieks 2021 m. pirmąjį pusmetį. „SME Finance“ planuoja pasiūlyti verslo finansavimą su 4-8 proc. metinių palūkanų, klientui suteikiamas maksimalus faktoringo limitas sieks iki 5 mln. Eur.

70 proc. (56 mln. Eur) iš gautų 80 mln. Eur bus skirta faktoringo paslaugoms smulkaus verslo segmentui, o vidutinio dydžio bendrovėms atiteks 30 proc. (24 mln. Eur). Nevienodai finansavimo lėšos pasiskirsto ir tarp šalių – daugiau nei pusė jų, apie 60 proc., bus skirta Lietuvos verslui, o Latvijos ir Estijos įmonių dalis bendrame faktoringo paslaugų portfelyje atitinkamai sudarys po 20 proc. EIB paskola bus finansuojami transporto, mažmeninės ir didmeninės prekybos, gamybos, paslaugų ir kiti sektoriai.

„Instituciniams investuotojams, ieškantiems galimybių prisidėti prie smulkaus ir vidutinio verslo plėtros Baltijos šalyse, siūlome dvi išskirtines galimybes: esame Baltijos šalis apimanti finansinių/finansavo technologijų platforma, veikianti Lietuvoje, Latvijoje, o netrukus Estijoje ir Lenkijoje, o turimų technologijų dėka galime jų paramą efektyviai paskirstyti tarp didelio skaičiaus smulkių ir vidutinių įmonių”, – teigia „SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas, kalbėdamas apie sėkmingo sandorio su EIB priežastis. Jo teigimu, sėkminga partnerystė su EIB yra laimėjimas ne tik pačiai bendrovei, bet ir visam šalies fintech sektoriui, o Lietuvos kaip fintech centro įvaizdis dar stipriau įtvirtinamas tarptautiniu mastu. Bendrovei tai bus paskata ir sparčiau žengti ir į Estijos rinką. Latvijoje „SME Finance“  padalinys veikia nuo 2019 m. liepos.

Šiuo metu „SME Finance“ finansinius išteklius sudaro net 80 mln. Eur, iš kurių 10 mln. Eur yra kredito linija iš „Invega“ pagal priemonę „Alternatyva“, per neviešas obligacijų emisijas pritraukta 16 mln. Eur, o dar 5 mln. Eur sudaro akcinis kapitalas. „Citadele“ bankas yra suteikęs bendrovei pradinę 10 mln. Eur paskolą su galimybe ją didinti iki 15 mln. Eur, o 35 mln. Eur yra paskolinę tarptautiniai instituciniai investuotojai iš Didžiosios Britanijos ir Pietų Korėjos. „SME Finance“ turi bendradarbiavimo sutartis su tarptautinėmis prekinio kredito draudikėmis „Coface“, „Euler Hermes“, „Atradius“ ir INVEGA.

56 proc. „SME Finance“ apyvartos sudaro verslo paskolos, 42,2 proc.– faktoringo produktai, 1,8 proc. – lizingas. Didžiąją bendrovės klientų dalį sudaro prekybos bendrovės (35,2 proc.), taip pat gamybos (23,1 proc.), paslaugų (19,5 proc.) ir logistikos (13,7 proc.) įmonės. Planuojama, kad „SME Finance“ valdomas paskolų portfelis 2020 m. pabaigoje pasieks 50 mln. Eur, o ateinančiais 2021 m. bendrovė Baltijos šalių ir Lenkijos įmonėms turėtų suteikti finansavimo už 600 mln. Eur.

Sprendimas dėl EIB 80 mln. Eur finansavimo suteikimo „SME Finance“ buvo patvirtintas 2020 m. liepos 15 d. Europos Komisijos posėdyje. Iš viso projekto rengimas ir derinimas truko beveik dvejus metus. 

Europos investicijų bankas (EIB) prisideda prie Europos Sąjungos tikslų įgyvendinimo, teikdamas ilgalaikį projektų finansavimą, garantijas ir konsultacijas. EIB remia tiek ES teritorijoje, tiek už jos ribų vykdomus projektus. EIB akcininkės yra visos ES valstybės narės, o jo valdytojų tarybą sudaro šių šalių finansų ministrai. Pagal skolinimo apimtis EIB yra didžiausia daugiašalė finansų institucija pasaulyje.

Apie „SME Finance“

2016 m. veiklą pradėjusi lietuviško kapitalo įmonė „SME Finance“ šiuo metu yra didžiausia Baltijos šalyse nebankinio finansavimo technologijų platforma, suteikusi finansavimo už 459 mln. eurų. Įmonė valdo 35 mln. eurų paskolų portfelį. „SME Finance“ turi bendradarbiavimo sutartis su tarptautinėmis prekinio kredito draudikėmis „Coface“, „Euler Hermes“, „Atradius“ ir INVEGA.

Pranešimą paskelbė: Robertas Šapalas, SME Finance
 Baltijos šalių verslui stiprinti „SME Finance“ gavo rekordinį 80 mln. Eur Europos investicijų banko finansavimą