Įvairūs

Atėjo pensijos kaupimo pasirinkimo laikotarpis – ką būtina žinoti?

Atėjus naujiems metams įsigalioja pensijų reforma – 2019 m. visi jaunesni nei 40 metų pilnamečiai dirbantys asmenys gaus arba jau gavo kvietimą pradėti kaupti pensijai. Tiems, kurie jau kaupia patys prisidėdami ir už tai gaudami paskatas, iš esmės niekas nesikeis, pasirinkimų metas laukia tų, kurie iki šiol nekaupė. Be to, startuoja naujo tipo gyvenimo ciklo fondai. Tad ką keičia naujoji reforma, ką pasirinkti tiems, kurie iki šiol papildomai pensijai nekaupė?

„Nauja tai, kad nuo 2019 metų sausio visi pensijai papildomai nekaupiantys dirbantys Lietuvos gyventojai iki 40 metų bus įtraukti į pensijų kaupimą II pensijų pakopoje. Šiems žmonėms teks priimti sprendimą, ar jie nori būdami pensijoje gauti 20-30 proc. daugiau pajamų nei tie, kurie pensijos nekaups ir gaus tik Sodros pensiją, – sako Šarūnas Ruzgys, bendrovės „Luminor investicijų valdymas“ vadovas. – Pasirinkus kaupti papildomai, t. y. priėmus gautą kvietimą dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje, reikės patiems prisidėti 3 proc. nuo atlyginimo kas mėnesį už tai gaunant beveik 200 eurų paskatą per metus iš valstybės biudžeto (po 1,5 proc. kas mėnesį nuo praėjusių metų vidutinio šalies atlyginimo).

Jei asmuo turi ir gali rasti kitų galimybių sukaupti savo pensijai papildomų lėšų ir nuspręs pasirinkti kitus taupymo būdus, jis gali pareikšti valią atsisakyti kaupimo tokiu būdu iki 2019 m. birželio 30 d.“.

Iš esmės niekas nesikeis tiems, kurie iki šiol kaupė pagal formulę 2+2+2 – pensijai iš atlyginimo kas mėnesį skyrė 2 proc. ir dar 2 proc. gavo iš valstybės biudžeto. Nepaisant to, kad formulė kinta į 3+1,5, 3 proc. kaupimas bus dalinai kompensuotas sumažėjusiu mokesčių tarifu, o gaunama biudžeto paskata liks tokio paties realaus dydžio.

Be to, nuo 2019 metų kaupimas II pakopoje nebeturės įtakos „Sodros“ pensijai, t. y. „Sodros“ pensija proporcingai nebemažės kaip buvo iki šiol.

Kaupiantiems II pakopoje maksimaliai – trys pasirinkimai

Pasak Š. Ruzgio, kiekvienas, iki šiol kaupęs maksimaliai, turi tris pasirinkimus.

Pirmasis – po Naujųjų metų pasikeitus kaupimo formulei į 3+1,5 sutikti su pokyčiu ir nieko nedarant tiesiog kaupti vietoj 2 proc. nuo atlyginimo, 3 proc.

Antrasis – sustabdyti kaupimą apie tai pranešant savo kaupimo bendrovei iki 2019 m. birželio  30 d. ir paliekant sukauptas lėšas fonde.

Trečiasis – nutraukti kaupimą ir sukauptas lėšas grąžinti „Sodrai“ apie tai pranešant kaupimo bendrovei iki 2019 m. birželio 30 d.

Pasirinkimai tiems, kas papildomai nekaupia

Iki šiol nekaupiantys asmenys arba kaupiantys minimaliai nuo 2019 m. turės keturis pasirinkimus – pradėti kaupti su palaipsniui didėjančia įmoka, iš karto kaupti su maksimalia įmoka, stabdyti kaupimą lėšas paliekant pensijos fonde ar atsisakyti papildomo kaupimo lėšas grąžinant Sodrai.

Palaipsniui didėjanti įmoka. Visi automatiškai bus pakviesti kaupti II pakopoje papildomai ir nuo savo atlyginimo prisidėti 1,8 proc., o iš biudžeto už tai gauti 0,3 proc. paskatą nuo vidutinio darbo užmokesčio. Paties žmogaus įmoka ir paskata didės 5 metus, kasmet po 0,3 proc., kol pasieks 3+1,5 proc. Šis pasirinkimas – savaiminis, tad nepasirinkus kitų, jis bus taikomas automatiškai.

Maksimali įmoka iš karto. Papildomai nekaupiantys asmenys iki liepos 31 d. gali pasirinkti iš karto į savo pensijų fondą nuo atlyginimo mokėti 3 proc. ir iš valstybės gauti maksimalią paskatą, t. y. 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio, kas, planuojama, sudarys apie 16,4 eurų per mėnesį. Tam reiktų kreiptis į savo bendrovę ir pateikti prašymą iki 2019 m. liepos 31 d.

Papildomo kaupimo atsisakymas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad iki šiol visai nekaupę dirbantieji iki 40 metų nuo 2019 metų bus automatiškai priskirti vienai iš kaupimo bendrovių. Tačiau bendrovę ar fondą žmogus gali pasirinkti ir pats, nelaukdamas kol toks veiksmas bus padarytas už jį. Tam reiktų pasirašyti sutartį su patinkančia bendrove nelaukiant automatinio įkėlimo. Visgi jeigu asmuo nuspręstų, kad kaupti papildomai nenori, apie šį sprendimą turės pranešti „Sodrai“ iki 2019 m. birželio 30 d.

Norintieji atsisakyti kaupti papildomai jau sukauptas lėšas gali arba palikti fonde, arba perkelti į „Sodrą“.

Naujovė – gyvenimo ciklo pensijų fondai

Dar svarbu žinoti, kad nuo 2019 m. atsiras gyvenimo ciklo principu veikiantys pensijų fondai. Tai bus visiškai nauja schema, kai investavimo strategija bus suderinta su fonde esančių dalyvių amžiumi.

„Jaunesni žmonės dalyvaus aktyvesnio investavimo fonduose, turinčiuose didesnę akcijų turto klasės dalį, o vyresni – mažesnę. Atitinkamai artėjant pensiniam amžiui toks fondas automatiškai keis savo investavimo portfelį taip, kad būtų naudingiau jame esantiems konkretaus amžiaus dalyviams. Sulaukus pensinio amžiaus konkretaus dalyvio turimas turtas bus perkeliamas į konservatyvų turto išsaugojimo fondą, iš kurio ir bus išmokamas. Paprastai sakant, pati bendrovė, kuri rūpinasi jūsų pensija, pagal jūsų amžių numatys jums naudingiausią investavimo strategiją. Jaunesniame amžiuje – drąsesnę, vėliau – tokią, kuri padės išsaugoti sukauptą turtą”, – paaiškina Š. Ruzgys.

Nekaupiantiems, po kelių dešimtmečių pensija siektų 182 eurų dabartine verte

„Skaičiuojama, kad kokybiškam gyvenimui pensijoje kas mėnesį reikia gauti bent 70-80 proc. šiandien gaunamo atlyginimo. Pensijos, kurias „Sodra“ užtikrina visiems socialinio draudimo įmokas mokantiems gyventojams, po kelių dešimtmečių sieks tik apie 25 proc. tuometinio vidutinio darbo užmokesčio. Jeigu tokius skaičius įvertintume šiandien, tai nuo vidutinio atlyginimo Lietuvoje, kuris dabar, atskaičius mokesčius, sudaro 728 eurus, tokia pensija sudarytų tik apie 182 eurus dabartine pinigų verte. Tai reiškia, kad ateityje, įvertinus demografinius pokyčius ir mažą gimstamumą, dabartinis jaunimas išeidamas į pensiją gyvens gerokai skurdžiau negu dabartiniai pensininkai“, – skaičiuoja Š. Ruzgys.

Pasak „Luminor investicijų valdymas“ direktoriaus, akivaizdu, kad siekiant užsitikrinti orią senatvę, būtina kaupti papildomai.

Nuo 2019 m. įsigaliosianti kaupimo formulė numato, kad norėdamas gauti apie 200 eurų paskatą iš valstybės biudžeto per metus, žmogus prisidės 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio, tačiau norint dar labiau pagerinti situaciją, bet kuris kaupiantysis gali nutarti kaupti daugiau, t. y. pradėti kaupti  savanoriškai III pakopos pensijos fonduose už tai gaudamas mokestines lengvatas.

Pranešimą paskelbė: Justė Karpavičiūtė, UAB „Gravitas Partners“