Jei ketinate įsigyti naują prietaisą, tikriausiai svarstote, ar tikrai verta tai daryti. Juk nauji prietaisai gali būti brangūs…
Vienintelė pigesnė išeitis – remontas, kuris dažnai būna ekonomiškesnis, tačiau neskamba taip patraukliai. Juk nauja technika turėtų būti: taupesnė, funkcionalesnė, praktiškesnė, efektyvesnė.
Visgi ne vienas statistinis rodiklis mums byloja, kad remontavimas apsimokės labiau nei pirkimas. Šiame straipsnyje išsamiau apžvelgsime tai ar tikrai įmanoma sutaupyti perkant naują įrenginį, ar tai – daugiau mitas nei realybė.
Energijos vartojimo efektyvumas – daugiau malonu žinoti nei duoda naudos
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės svarsto galimybę įsigyti naują prietaisą – noras džiaugtis ekonomiškiau ir taupiau veikiančia įranga. Taip, negalima nuneigti, kad nauji prietaisai paprastai yra daug taupesni nei senesni modeliai, mat, gauna aukštesnį energinio efektyvumo įvertinimą, todėl laikui bėgant leidžia daug sutaupyti. Tačiau realybė tokia, kad investicija vien dėl to, vargu ar apsimoka.
Europos Komisijos duomenimis, pakeitus seną šaldytuvą, mažai efektyvų šaldytuvą A klasės modeliu, per metus galima sutaupyti apie 60 eurų energijos sąnaudoms. Tad net jeigu jums pasisektų tokį modelį įsigyti už, maždaug 800 eurų, sutaupyta energija gali atsverti pradines išlaidas per 13-14 metų.
Remonto išlaidos nėra tokios didelės
Kitas svarbus dalykas – daug kam baisiai skambančios remonto išlaidos, naudotos technikos gedimo atveju. Apie tai daug žinių turi Salvata – vieni buitinės technikos remonto paslaugų teikimo lyderių Lietuvoje. Salvata taisykla nuolat susiduria su įvairios technikos gedimais, o jų įžvalgos leidžia aiškiau suprasti esmę.
Pasak specialistų, gedimas yra problema, sukurianti dilemą. Iš vienos pusės – remontuoti buitinę techniką paprastai apsimoka labiau nei pirkti naują.
Jungtinės Karalystės vartotojų organizacijos „Which?” atlikto JK remonto specialistų tyrimo duomenimis, vidutinė šaldytuvo remonto kaina siekė apie 175 eurus. Naujo vidutinės klasės šaldytuvo kaina – gerokai didesnė.
Tačiau, nors trumpuoju laikotarpiu senesnio prietaiso remontas gali atrodyti ekonomiškai naudingesnis pasirinkimas, svarbu nepamiršti, kad remontas gali būti tik laikinas sprendimas, o gedimas – pirmas iš daugelio eilėje laukiančių. Tam svarbu, kad jo būklę įvertintų profesionalai ir patartų ar apsimoka remontuoti.
Naujam prietaisui greičiausiai bus suteikiama garantija, kuri padengia visus remonto darbus, kurių prireiks per tam tikrą laiką. Tačiau dažniau nei rečiau remontuoti apsimoka!
Poveikis aplinkai
Be pirmiau minėtų išlaidų bei remonto, šiais laikais nebegalima pro pirštus žiūrėti ir į tvarumą bei poveikį aplinkai. Taip, naujesni prietaisai sukurti tada, kai gamintojai daugiau dėmesio skiria ne tik taupiai technologijai, tačiau ir medžiagas atsirenka atidžiau.
Naudodami naują, energiją taupantį prietaisą, galite padėti sumažinti anglies dioksido pėdsaką ir prisidėti prie aplinkos apsaugos. Kaip bebūtų, yra ir kita medalio pusė. Mažai atliekų yra perdirbamos (<20 %), bene didžiausią dalį atliekų sudaro nebenaudojama elektronika ir buitinė technika, o kaip vieną svarbiausių dalykų aplinkosaugininkai įvardina buitinės elektronikos atliekų mažinimą.
Tad, jeigu jums rūpi pėdsakas gamtai, pasvarstykite apie remontą. Tai gali būti geresnė išeitis, taupanti gamtą.
Jūsų konkretūs poreikiai
Be abejonės, galutinis sprendimas pirkti naują prietaisą priklausys nuo konkrečių jūsų poreikių ir esamų aplinkybių. Jei jūsų biudžetas ribotas, nenorite didelių pokyčių, o investicija į naują techniką atrodo didelė, esamo prietaiso remontas gali būti praktiškesnis pasirinkimas.
Tačiau jei ieškote ilgalaikio sprendimo, kuris užtikrintų taupesnį energijos vartojimą ir kitus privalumus, naujas prietaisas gali būti geresnis pasirinkimas.
Apibendrinant galima pasakyti, kad sprendimo pirkti naują prietaisą nereikėtų priimti lengvabūdiškai. Nors negalima pamiršti išlaidų, svarbu pažvelgti plačiau ir apsvarstyti ilgalaikę naudą, kurią gali suteikti naujas prietaisas. Apsvarstę galimybes ir atsižvelgę į savo konkrečius poreikius bei pasitarę su remonto specialistais galite žinoti ar remontuoti, ar pirkti naują bus geriausia išeitis!
Pranešimą paskelbė: Ona Šablauskaitė, UAB Market Rats