mma 2021
Įvairūs

Ar tikrai dirbti už MMA – žalinga?

Apie minimalios algos kėlimą dažniausiai noriai kalba darbuotojai, o ne darbdaviai. Tačiau realybė yra tokia, kad Lietuvoje MMA 2023 metais vis dar nėra toks, koks turėtų būti vertinant Europos Sąjungos vidurkį. Minimalios algos įšaldymas ilgam laikui duoda neigiamas pasekmes būtent paprastiems žmonėms. Norint, jog MMA kiltų kuo dažniau, įmonės turi didinti darbo našumą. Tačiau, yra uždaras ratas – kaip didinti našumą be investicijų ir keliant atlyginimus? Darbuotojams dirbti už MMA yra gana žalinga dėl kelių priežasčių, kurias ir bandome išsiaiškinti. 

MMA 2021 metais kilo, bet nepakakankamai

Darbuotojų teigimų, jie tikėjosi, jo dar kartą šiemet minimali alga bus keliama vyriausybės nutarimu. Iki šiol MMA kėlimas vyko bent jau po du kartus per metus – iškart po naujų metų ir nuo liepos 1 dienos. Tačiau, pandemijai kaustant ekonominį augimą, buvo nutarta, kad MMA klausimas bus atidėtas vėlesniam laikui. Dėl to algų kėlimo galima tikėtis nuo 2022 metų sausio pirmosios. 

Kaip bebūtų verta žinoti, kad kylant minimaliai mėnesio algai, kyla ir tų žmonių darbo užmokestis, kurie dirba kvalifikuotą darbą. Primenama, kad darbdavys gali MMA mokėti tik tokiam asmeniui, kuris dirba nekvalifikuotą darbą. Tad, kylant MMA, dažniausiai keliamas ir kitų žmonių atlyginimas. Aišku, tai daro patys darbdaviai ir be abejo – ne visi. 

Kas liečia rizikas dirbant už minimalią algą, tai jas reikėtų vertinti atskirais punktais. Tai turėtų įsidėmėti būtent tie, kurie iki šiol nėra radę geriau apmokamo darbo. 

Dirbti už MMA ilgą laiką žalinga dėl pensijų kaupimo

Svarbu suprasti, kad dabartinė įstatyminė bazė yra sukurta taip, kad jūsų ateities pensija priklausys nuo sumokėtų mokesčių. Tad, jeigu jūs visą likusį gyvenimą dirbsite už minimalų atlyginimą, tuomet logiška, kad jūsų pensijos dydis nebus pakankamas. Tikėtina, kad atėjus laikui išeiti į pensiją, jūs gyvensite skurde. Kuo didesnis atlyginimas sumokamas, tuo didesnė pensija gaunama. Esanti sistema kaupia duomenis apie asmens sumokėtus mokesčius. Tai reiškia, kad kuo didesnį atlyginimą gaunate, tuo daugiau pinigų sumokate mokesčių pavidalu. O tai reiškia, kad automatiškai kaupiasi tam tikri balai ir jūsų pensijos dydis bus perskaičiuojamas jums naudinga linkme. 

Pensijų dydis priklausys dar ir nuo to, jeigu jūs kaupsite antros ar trečios pakopos pensijų fonde. MMA uždirbantys žmonės turi žinoti, kad sudarius antros ar trečios pakopos pensijų sutartį, į pensijų fondą mokamos papildomos įmokos. Antroje pakopoje esantys žmonės tiesiog automatiškai moka kas mėnesį. Tai reiškia, kad nuo jų MMA nuskaičiuojamas tam tikras procentas. Tad, jeigu uždirbate daugiau nei minimalią algą, vadinasi sumokate didesnes įmokas į antros pakopos pensijų fondą. Kuo daugiau pinigų pensijų fonde, tuo didesnė bus ateities pensija. 

Tad, vien tai, kad ilgą laiką dirbate už minimalų atlyginimą, jums tikrai nieko gero neduos ateityje. 

Minimali alga gali pakišti koją siekiant imti paskolą ar pirkti kažką išsimokėtinai.  

Jeigu nutartumėte pirkti kažką lizingu ar imti menką paskolą, MMA jums taip pat gali pakišti koją. Matote, kuo mažiau jūs gaunate atlyginimo, tuo mažesnės skolinimosi galimybės. Nėra taip, kad kreditoriai ar lizingo bendrovė pinigus dalina atsižvelgdami tik į jūsų šypseną. Jie laikosi įstatymų. Tad, kuo mažiau uždirbate, tuo mažesnės galimybės laukia imant paskolas ar perkant kažką išsimokėtinai.