baidarės
Kelionės,  Laisvalaikis

Sportinės ir turistinės baidarės

baidarėsKaip žinia, baidarės – siauros ir lengvos nedidelės grimzlės valtelės, jų viršus uždaras, o irklai nepritvirtinti. Baidarės pavadinimas kilęs iš nedidelės aleutų tautelės, įsikūrusios atokioje Aliaskos pusiasalio dalyje, kalbos. Taip jie vadindavo savo laivelius. Tiesa, tokios valtys nuo seno buvo paplitusios daugelyje šalių. Tik kitur, ypač anglakalbėse šalyse, jos dažniausiai vadinamos kajakais. Seniau žmonės su jomis žvejodavo ir medžiodavo. Tokios valtys buvo padaromos taip, kad kartu su plaukiančiojo neperšlampamu odiniu apsiaustu apsaugodavo jį, tad netgi valčiai apsivertus, žmogus nesušlapdavo.

Na, o mūsų dienomis gaminamos įvairių rūšių baidarės. Pagal savo struktūrą jos gali būti karkasinės, pripučiamos, karkasinės–pripučiamos, taip pat vientisos arba surenkamos iš atskirų sekcijų. Jų karkasas gali būti medinis, metalinis arba plastikinis, o jo paviršius padengiamas specialia medžiaga, nepraleidžiančia vandens. Pagal savo paskirtį baidarės skirstomos į sportines, slalomo ir turistines.

Sportinės baidarės yra ypač lengvos, jos sveria nuo 8 iki 30 kilogramų, nes yra gaminamos iš anglies pluošto arba stiklo vatos. Taip pat jos gana siauros, jų plotis būna nedaugiau kaip 40 centimetrų. Sportinės baidarės gali būti vienvietės, dvivietės ir keturvietės. Jos skirtos lenktyniauti ramiame vandenyje. Baidarių irklavimas yra olimpinė sporto šaka. Lietuviai, baidarių sporto entuziastai, jau beveik šešiasdešimt metų dalyvauja įvairaus lygio sportinėse varžybose, yra iškovoję įvairių tarptautinių apdovanojimų.

Slalomo baidarės skiriasi tuo, kad jose būna įtaisyta lenta su tam tikra išpjova. Taip apgaubiami irkluotojo klubai ir jis gali vairuoti dar ir liemeniu. Tokių baidarių varžybos vyksta sudėtingose trasose, tai yra ypač srauniose upėse, varžyboms įrengiamos specialios trasos, sumontuojamos dirbtinės kliūtys.

Turistinės baidarės paprastai būna žymiai sunkesnės, jų svoris nuo 27 kg, siekia iki 50 kg, taip pat jos šiek tiek platesnės, o jų bortai aukštesni. Tokiose baidarėse gali plaukti nuo 1 iki 3 žmonių. Turistinėmis baidarėmis galima plaukti sekliais vandenimis, siaurais vandens keliais. Ramiame vandenyje jų greitis siekia iki 7–8 km/h. Šiltojo sezono metu Lietuvoje baidarių pramogos ypač populiarios. Jomis mėgstama plaukioti pasroviui upėmis arba dideliuose ežeruose. Paprastai mūsų šalyje naudojami išardomi modeliai, kuriuos galima lengvai pervežti.